Některé banky nabízejí svým klientů bezplatné půjčky ke svým účtům. Nejlepší bankovní účet si můžete vybrat v našem srovnání.
Co je nebankovní půjčka?
Nebankovní půjčka je taková půjčka, která je klientovi poskytována jiným subjektem než bankou. Nebankovní společnosti zpravidla nabízejí benevolentnější podmínky pro získání půjčky. To znamená, že ne vždy vyžadují doložení vašeho příjmu a čistého výpisu z rejstříku dlužníků. Na druhou stranu je to samozřejmě vykoupeno vyššími úroky a vysokou roční procentní sazbou nákladů (RPSN).
Důležité pojmy nebankovní půjčky
Pojďme si nyní projít důležité pojmy týkající se nebankovních půjček a říci si, jak se v nich orientovat a na co si dát pozor.
Co je RPSN?
RPSN neboli roční procentní sazba nákladů vám umožní porovnat výhodnost nabízených nebankovních půjček jednotlivých institucí. Důležité je vědět, že RPSN v sobě zahrnuje nejen úrokovou sazbu, ale také další náklady na úvěr. RPSN udává tedy procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.
Co je registr a jak se z něj dostat?
Registr dlužníků je sofistikovaná databáze občanů, podnikatelů, právnických i fyzických osob, které jsou spojeny s jakýmkoliv poskytnutým úvěrem. Je to takový úvěrový registr, kde můžete najít nejen ty, kteří svůj dluh nesplácí, ale také ty, kteří úvěr řádně splácí. Registr shromažďuje informace od všech věřitelů a poskytuje je dalším věřitelům.
Rozhodující je však to, zda má klient v registru pozitivní či negativní historii. Pozitivní historie znamená to, že klient své závazky řádně plní a díky tomu, může dosáhnout na lepší podmínky u dalších půjček. Pokud má však klient negativní historii, s největší pravděpodobností další úvěr nezíská.
Pokud chcete vědět, zda máte záznam v registru, můžete si zažádat o výpis, kde uvidíte případnou výši aktuálního dluhu a všechny další podstatné informace. V okamžiku, kdy víte, že záznam v registru máte a chce se jej zbavit, je potřeba udělat několik základních kroků. Nejdříve musíte kompletně splatit veškeré dluhy, včetně úroků a všech poplatků. Následně si vyžádejte písemné potvrzení o bezdlužnosti u dané společnosti a pak můžete žádat o smazání vašeho záznamu. Pokud na smazání záznamu v registru nespěcháte, stačí si počkat tři až pět let, po této době se záznamy automaticky mažou.
Možnost předčasného splacení
Možnost předčasného splacení znamená zaplacení celé dlužné částky ihned, namísto pravidelných sjednaných splátek nebo splacení úvěru v původně sjednané termínu. Předčasně musíte zaplatit jistinu, ale zároveň máte právo na snížení úroků a nákladů, které by vznikly při sjednaném splátkovém kalendáři. V praxi to ovšem funguje tak, že nebankovní společnosti se snaží klientům předčasné splácení co nejvíce zkomplikovat. Těžko se dohledávají informace nebo jsou psané velmi malými písmeny či je předčasné splácení podmiňováno splněním různých dalších povinností.
Na co si dát pozor při půjčování?
Při sjednání půjčky je třeba být vždy obezřetný a zjistit si všechny důležité informace, abyste následně nebyli překvapeni při jejím splácení.
Základním pravidlem je půjčit si od společnosti, která má licenci od ČNB, což je záruka serióznosti. Licence říká, že společnost splnila zákonné podmínky a chová se ke svým klientům férově. Přesto si vždy dopředu a pečlivě přečtěte veškeré dokumenty, které budete podepisovat.
Přestože se budete chtít zbavit půjčky, co nejrychleji, rozhodně si dobře spočítejte, jakou výši splátek si můžete dovolit, ať se zbytečně nedostanete do nebezpečné zóny, kdy by pro vás příliš vysoká splátka mohla představovat problém při nečekaných výdajích nebo dočasnému výpadku příjmů.
Jaký je rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou?
Základním rozdílem mezi bankovní a nebankovní půjčkou je zejména to, kdo vám půjčku poskytne. Jak je patrné již z názvu, bankovní půjčku získáte pouze od bankovní instituce, která má bankovní licenci od České národní banky. Nebankovní půjčku vám pak může poskytnout jakákoliv jiná než bankovní instituce.
Pokud nezískáte půjčku u banky, zpravidla se obrátíte na nebankovní instituci, kde je větší pravděpodobnost získáte potřebných financů, ovšem za cenu horších podmínek, respektive vyšší úrokové sazby a RPSN.
Jak poznat důvěryhodnou nebankovní společnost?
V dnešní době již nejsou nebankovní společnosti to, co bývaly dříve, a o podvodném jednání nemůže být řeč. Díky novele zákona jsou dnes všechny subjekty pod kontrolou České národní banky, což klientům poskytuje jistou míru ochrany a spolehlivosti. Od společnosti, která nemá licenci ČNB, nedoporučujeme si půjčovat.
Výhody nebankovních půjček
Mezi hlavní výhody nebankovních půjček patří:
- rychlé vyřízení půjčky, peníze často k dispozici v řádu několika minut,
- vyřízení online z pohodlí domova bez nutnosti schůzky na pobočce,
- bez požadavků na doložení příjmů,
- vyšší šance na získání půjčky,
- půjčky dostupné téměř pro každého.
Nevýhody nebankovních půjček
Mezi hlavní nevýhody nebankovních půjček patří:
- půjčují i velice nízké finanční obnosy,
- kratší doba splatnosti,
- vyšší úroková sazba i RPSN,
- snadné sklouznutí do dluhové pasti
Kde a jak porovnat nebankovní půjčky?
Při výběru vhodné nebankovní půjčky by mělo být vždy samozřejmé si porovnat základní parametry, díky čemuž získáte nejen přehled o aktuální nabídce na trhu, ale budete mít relevantní podklady pro správné rozhodnutí a nenalítnete na vábivou reklamu.
V první řadě, je vždy třeba věnovat pozornost výši úroků, výši jednotlivých splátek i celkové době splácení půjčky. Tyto údaje vám řeknu, zda si vůbec můžete nebankovní půjčku dovolit. Je také dobré si zjistit, zda je možné půjčku navýšit, refinancovat nebo poslat mimořádnou splátku či dokonce celou půjčku předčasně splatit a za jakých podmínek.
Pokud si přece jen nevíte rady, zkuste se podívat na Srovnání nebankovních půjček, které jsme pro vás zpracovali. Získáte zde základní informace o všem důležitém, co se týká nebankovních půjček a rozhodně vás to posune dále při rozhodování.
Časté otázky k nebankovní půjčce
Kolik si mohu půjčit?
Půjčit si můžete v řádu tisíců až statisíců, ale neobvyklé nejsou ani půjčku od 1 000 Kč. Na své si přijde každý, ať už potřebuje přečkat poslední týden před výplatou nebo si pořídit neodkladně rozbitý domácí spotřebič či cokoliv jiného.
Kde mi opravdu půjčí?
V současné době je možné si půjčit od opravdu velkého množství nebankovních společností. Přehled těch nejlepších se všemi potřebnými informacemi najdete v našem Srovnání nejlepších nebankovních půjček.
Kde si půjčit se záznamem v registru?
Mít záznam v registru neznamená automaticky, že vám nikdo nepůjčí. Existují nebankovní společnosti, které nevyžadují mít tzv. čistý rejstřík a půjčí klientům i se záznamem v registru. Každá žádost je posuzována však individuálně, a tak nelze říci, že pokud někdo půjčku se záznamem získal, znamená to automaticky, že by ji získali všichni ostatní žadatelé.