Povinné ručení musí mít sjednané řidič na každé motorové vozidlo, se kterým chce vyjet na silnici, ale i na to, které využívá jen párkrát do roka a jinak mu stojí v garáži. Je zkrátka povinné. Cena povinného ručení se přitom liší jak na různé druhy vozidel, tak i u každé pojišťovny. Ovlivňuje ji řada faktorů. 

Máme pro vás porovnání, kolik zaplatíte za povinné ručení v tomto roce i pár tipů, jak na povinném ručení ušetřit, aniž by to bylo pro vaši škodu. Ne vždy se totiž vyplatí na povinném ručení šetřit.

Porovnání, kolik stojí povinné ručení v roce 2024

Objem motoru v cm3 Průměrná cena Ukázková cena ze srovnávače pojištění
do 1000 cm3 1 600 Kč 1158 Kč
1001 – 1250 2 000 Kč 1346 Kč
1251 – 1350 2 100 Kč 1436 Kč
1351 – 1400 3 100 Kč 1436 Kč
1401 – 1650 3 150 Kč 1420 Kč
1651 – 1850 3 150 Kč 1393 Kč
1851 – 2000 3 700 Kč 1443 Kč
2001 – 2500 3 700 Kč 1500 Kč
nad 2500 cm3 6 800 Kč 1824 Kč

V tabulce jsme pro vás nachystali přehled cen povinného ručení, podle objemu motoru, což je jeden z hlavních ukazatelů ceny povinného ručení. Svou roli ale hraje i místo trvalého bydliště řidiče a tedy předpokládaná oblast, kde bude nejčastěji jezdit, nebo slevový bonus za jízdu bez nehod. Přesto si můžete udělat jasný obrázek o tom, kolik za povinné ručení zaplatíte, i kolik vám může ušetřit srovnávač pojištění, pokud si jej sjednáte přes jejich webové stránky. 

Doporučujeme Doporučujeme

Srovnali jsem nabídky povinného ručení podle 15 různých parametrů. Víme, u které z 5 pojišťoven získáte nejlevnější povinné ručení a další doplňková pojištění pro vozidla. Najdete to vše v našem srovnání povinného ručení.

Jak získat nižší cenu povinného ručení?

Cena povinného ručení se může lišit v řádu desetikorun, stokorun, ale i o tisíce. Záleží na tom, co všechno máte ve svém povinném ručení nastaveno (především jak vysoké máte krytí), jaký objem motoru má váš vůz – viz tabulka výše, a již zmíněné slevové bonusy řidičů za jízdu bez nehod nebo místo trvalého bydliště. 

Vyber Povinneho Ruceni

Pokud chcete za své povinné ručení platit co nejméně, vyplatí se porovnat si několik možností od různých pojišťoven. To vám však může zabrat poměrně dost času, i když to provedete online. Pokud chcete ušetřit nejen peníze, ale i svůj čas, doporučujeme vyzkoušet některý ze srovnávačů pojištění. Téměř všechny známé srovnávače pojištění se soustředí především na srovnání pojištění vozu. Najdete zde nejen srovnání povinného ručení, ale i havarijní pojištění, popř. jejich kombinaci. 

Na jedné webové stránce – v jednom prohlížeči přitom zadáte parametry svého vozu a své vlastní jen jednou. Srovnávač porovná nabídky různých pojišťoven za vás a ukáže vám ty nejvýhodnější možnosti. Některé prohlížeče navíc nabízí i další slevy, pokud si povinné ručení sjednáte přímo jejich prostřednictvím, což se rovněž vyplatí využít. 

Na co si dát pozor u levných povinných ručení?

Nikdo nechce platit zbytečné peníze navíc, než skutečně musí. U povinného ručení se však nevyplatí šetřit za každou cenu. Zákon přikazuje, že musí mít řidič sjednáno povinné ručení na minimální částku 35 milionů korun, a to jak pro škody způsobené na majetku, tak pro škody způsobené na zdraví. Ne vždy však tato částka stačí. 

Limity pojistného plnění

I když se nám může zdát částka 35 milionů korun českých vysoká, při dopravní nehodě, kdy dojde k těžkým zraněním, usmrcení dalších osob, zásahu vrtulníku atd., může být tato částka nedostačující. Odborníci proto radí navýšit tuto částku nad doporučený limit. Řídit se můžete také tím, zda jezdíte jen krátké trasy po polních a lesních cestách (a tudíž nepotkáte moc dalších lidí ani vozů), nebo trávíte ve svém voze dlouhé hodiny, na dálnicích, rychlostních silnicích, ve městech s hustou dopravou atd. 

Finanční spoluúčast

U sjednávání doplňkových připojištění nebo havarijního pojištění k povinnému ručení se také můžete setkat s výběrem, zda chcete mít na nehodě finanční spoluúčast a jak vysokou, či nikoli. Pokud zvolíte nízkou či žádnou, bude vaše pojištění dražší. V případě nehody se to však může vyplatit více, než když si vyberete levné povinné ručení či havarijní pojištění s vyšší spoluúčastí. 

Asistenční služby

Pozor si dejte také na výběr asistenční služby. V těch nejlevnějších pojistkách jsou jen základní asistenční služby, které obvykle zahrnují příjezd asistenčního vozu, popř. odtah havarovaného vozidla. Pokud byste chtěli zajištění náhradního vozu, zaplacení jeho užívání  pojišťovnou, opravu vozu s poruchou nebo píchlou pneumatikou ihned na místě apod., už se jedná o nadstandardní asistenční službu, která je dražší. 


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!