V době, kdy náklady na energie rostou rapidní rychlostí a polykají nám značnou část rodinného rozpočtu, se snažíme ušetřit kde se dá. Někdo přesně ví, jak v domácnosti ušetřit, jiný marně hledá další možnosti. Pojďme se podívat na vychytávky, jak ušetřit v domácnosti stovky i tisíce korun ročně. 

Snižte náklady na energie

Nejefektivnějším způsobem, jak v domácnosti ušetřit, je snížit náklady na energie. To se dá dělat různě. Níže si ukážeme nejefektivnější řešení. Spotřebu energií si navíc můžete pravidelně hlídat. Ti nejlepší dodavatelé energií dnes umožňují klientům vstup do tvz. online klientského portálu, kam zadáte např. aktuální stav vašeho elektroměru a okamžitě vidíte, kolik energie jste spotřebovali a zda jsou vaše zálohy dostatečné. Můžete si tak pravidelně hlídat výdaje a sledovat, zda vámi nastavená úsporná opatření opravdu fungují. 

Naklady Na Energie

Vypínejte světla a spotřebiče

Odcházíte z domu a necháváte puštěnou televizi, protože má časový spínač a vypne se sama? Necháváte po setmění svítit v kuchyni, na chodbě apod. přestože se momentálně nacházíte v úplně jiné části bytu? Běží u vás non-stop rádio, i když ho nikdo neposlouchá? To všechno je o našem návyku, který se dá snadno změnit. Všechny spotřebiče, které jsou puštěné, aniž by je někdo aktivně využíval, “žerou” energii a s ní i naše peníze. Dávejte na to pozor a vypínejte je, když nejste doma, nebo v jiné části bytu. I když to třeba nebude vysoká částka, něco ušetříte. A počítá se každá koruna. 

Vypínání spotřebičů a vytahování ze zásuvky, když je nepoužíváte, je téma na delší článek. Někteří jsou přesvědčení, že je to zbytečnost, jiní tvrdí, že i varná konvice, která zrovna nevaří, má určitou spotřebu energie. Stejně tak televize vypnutá jen dálkovým ovladačem apod. Faktem je, že nechávat v zásuvkách tyto spotřebiče, stejně jako nabíječky od mobilních telefonů atd., když odcházíme z domu, je nebezpečné a hrozí riziko požáru. To však není téma tohoto článku. Pokud však předpokládáme, že i nepoužívaná mikrovlnná trouba, varná konvice, televize nebo rádio berou energii, je lepší je vytahovat. Stojí nás to jen chvilku času a je to bezpečné a úsporné.  

Využívejte energeticky úsporné žárovky

Pokud stále používáte obyčejné žárovky a chcete ušetřit, vyměňte je co nejrychleji za úsporné a LED žárovky. Výměna sice nebude nejlevnější, takové žárovky jsou podstatně dražší, než ty obyčejné, ale ve výsledku s nimi opravdu ušetříte. 

Úsporná žárovka ušetří oproti obyčejné až 80 % energie a LED žárovka dokonce 93 %. Podle Lidovek.cz, když máme v domácnosti kolem 25 žárovek, dokážeme na těch úsporných ušetřit až 580 Kč měsíčně. 

Pravidelně kontrolujte a udržujte topení a klimatizaci

Dalším krokem, jak můžete ušetřit v domácnosti, je pravidelná kontrola a údržba topení a klimatizace. Jde o to, že zanesená klimatizace nebo nečistoty v topném systému mohou vést k poškození (následné opravy jsou drahé), ale především mohou mít vyšší spotřebu energie. Pravidelné čištění zajistí jejich levnější chod a vy ušetříte i několik tisíc korun ročně. 

Najděte si levnějšího dodavatele energií

Nikdy není pozdě zkontrolovat, zda byste měli u konkurence levnější energii. Někdy se nám vyplatí odběr u velkého dodavatele, jindy je pro nás výhodnější lokální dodavatel. Záleží totiž na tom, k čemu všemu elektřinu nebo plyn v domě využíváme – svícení, spotřebiče, topení, ohřev vody, vaření atd. Každá domácnost má jinou spotřebu. To, co se vyplatí sousedovi se vám vyplatit nemusí. Nedávejte proto na doporučení známých nebo kamarádů a raději si možnou úsporu spočítejte sami. 

Doporučujeme Doporučujeme

V našem srovnání nejlepších dodavatelů plynu a elektřiny najdete ty nejspolehlivější, u nichž se odběr energií vyplatí. I tak doporučujeme spočítat si spotřebu vaší domácnosti u více z nich, abyste zjistili, kdo se vám vyplatí nejvíce. Využít můžete i srovnávače energií, kde stačí zadat údaje jen jednou a dostanete porovnání od různých dodavatelů najednou.

Minimalizujte zbytečné výdaje

Ušetřit v domácnosti můžete i jiným způsobem. Spoustu z nás si žije určitý životní standard již několik let, aniž by se zajímal o to, zda už dávno neplatí za nějakou službu, kterou nevyužívá. Např. v naší domácnosti to byl Netflix, který zpočátku sledovaly hlavně děti. Po nějakém čase je to omrzelo a tak bylo zbytečné jej dál platit. Přesto mi trvalo ještě půl roku, než jsem se ke zrušení dostala. Přišla jsem tak o cca 1800 Kč. 

Zrušte nepotřebné předplatné

Jak už jsem naznačila výše, nepotřebné předplatné nám mnohdy “krade” peníze z účtu úplně zbytečně. Nejsou to jen výše zmíněné televizní kanály a programy, které nás časem přestanou bavit, ale i předplatné časopisů a novin, které už nikdo nečte. A pokud je čtete a chcete ušetřit, existuje skvělá varianta v podobě městské knihovny. Za roční poplatek si můžete půjčovat nejen knihy, ale i časopisy a denní tisk podle libosti, aniž byste za něj utráceli peníze. 

Snižte poplatky za telefonování nebo internet

Podobné, jako s předplatným televizních programů, to může být s telefonováním a poplatky za internet. Internet se dnes dá odebírat od velkých společností, jako O2, T-Mobile a dalších. Jejich cena může být výhodná v rámci komplexního tarifu, který zahrnuje i TV a volání. Pokud však něco z toho zrušíte, může být internet zbytečně drahý. Podívejte se, zda u konkurence můžete získat internet levněji. Existuje i plno lokálních dodavatelů internetu, které si účtují cenu kolem 200 – 300 Kč. Tento internet sice nemusí být nejrychlejší, ale obvykle v běžné domácnosti stačí. 

Doporučujeme si také zkontrolovat, co všechno obsahuje váš mobilní tarif a jestli opravdu využijete všechny volné minuty, SMS, které se dnes už téměř neposílají, nebo data. Zjistěte si, zda by se vám nevyplatil levnější tarif a zda neplatíte za vysoké tarify zbytečně. Pokud jej opravdu potřebujete, popřemýšlejte, jestli by šlo volání a využívání dat na telefonu omezit. Pak by bylo možné přejít i na levnější tarif. 


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!