Potřebujete půjčit, ale banky vám úvěr neschválily? Máte negativní záznam v rejstříku dlužníků nebo příjmy, které banka neakceptuje? V takovém případě obvykle sáhneme po půjčce od soukromých věřitelů, nebankovních společností. Hrozí však riziko, že vybereme špatně a naletíme lichvářům. Pak se půjčka nemusí vůbec vyplatit a ještě vás dostane do vleklých finančních problémů, tzv. dluhové pasti. Pojďme se podívat, jak nenaletět lichvářům a vybrat správně. 

Seznam důvěryhodných soukromých věřitelů

Společnost Výše půjčky Úroková sazba Doba splatnosti Podmínky
Zonky zkušenosti 20 000 – 999 000 Kč podle doby splatnosti 6 měsíců – 10 let Bez registru ✅
Provident hodnocení 3 000 – 130 000 Kč podle doby splatnosti 6 – 36 měsíců S náhledem do registru (ne insolvence a exekuce)
Home Credit hodnocení 10 000 – 250 000 Kč podle doby splatnosti individuální S náhledem do registru
Zaplo hodnocení 1 000 – 30 000 Kč podle doby splatnosti 1 – 31 dní Bez registru ✅
Profi Credit hodnocení 10 000 – 150 000 Kč podle doby splatnosti 3 – 48 měsíců S náhledem do registru (ne insolvence a exekuce)
Pronto Půjčka hodnocení 10 000 – 100 000 Kč podle doby splatnosti až 48 měsíců S náhledem do registru
Cool Credit hodnocení 1 000 – 20 000 Kč podle doby splatnosti 5 – 30 dní Bez registru ✅
Kamali hodnocení 1 000 – 20 000 Kč podle doby splatnosti 1 – 30 dní S náhledem do registru
Cofidis hodnocení 20 000 – 500 000 Kč podle doby splatnosti 12 – 84 měsíců S náhledem do registru
CreditOn hodnocení 500 – 20 000 Kč podle doby splatnosti 1 den – 2 měsíce S náhledem do registru
Credit Portal hodnocení 500 – 30 000 Kč podle doby splatnosti 5 – 30 dní S náhledem do registru
Via SMS hodnocení 100 – 30 000 Kč podle doby splatnosti 7 – 30 dní S náhledem do registru
Ferratum hodnocení 25 000 – 80 000 Kč podle doby splatnosti od 30 dní Bez registru ✅
CreditStar hodnocení 1 000 – 19 000 Kč podle doby splatnosti 5 dní – 3 měsíce S náhledem do registru
Sim Půjčka hodnocení 2 000 – 12 000 Kč podle doby splatnosti 7 – 30 dní S náhledem do registru
Acema hodnocení 100 000 – 5 000 000 Kč podle doby splatnosti 1 – 20 let Bez registru ✅
Credit Go hodnocení 500 – 10 000 Kč podle doby splatnosti 5 – 30 dní S náhledem do registru
Express Cash hodnocení 5 000 – 70 000 Kč podle doby splatnosti 14 – 28 měsíců Bez registru ✅
Fair Credit hodnocení 4 000 – 70 000 Kč podle doby splatnosti 45 – 80 týdnů S náhledem do registru (exekuce)
SOS Credit hodnocení 1 000 – 15 000 Kč podle doby splatnosti 7 – 28 dní S náhledem do registru
NovaCredit hodnocení 10 000 – 20 000 Kč podle doby splatnosti až 25 dní Bez registru (individuálně) ✅
ESSOX hodnocení 10 000 – 500 000 Kč podle doby splatnosti 6 – 84 měsíců Bez registru (individuálně) ✅

 

Jak poznat lichváře a kdy se jedná o lichvu

Jako lichva se označuje finanční poměr mezi věřitelem a dlužníkem, který vykazuje na první pohled známky nepoměru. Zatímco věřitel získává mnoho peněz díky vysokým úrokům nebo poplatkům, dlužník ztrácí. Dostane sice požadovanou půjčku, ale zaplatí mnohem více, než u spolehlivých finančních institucí. To samozřejmě neznamená, že každý soukromý věřitel – nebankovní společnost spadá mezi lichváře. Naopak. V dnešní době už existují nebankovní půjčky, které jsou stejně výhodné, jako ty bankovní, jen jsou benevolentnější k některým aspektům – např. pro banky nevhodný příjem nebo nepříliš dobrá finanční minulost. 

Lichvar

Seznam důvěryhodných věřitelů jsme pro vás nachystali výše. Nyní se pojďme podívat, jak poznat lichváře na první pohled, ať víte, čemu nebo komu se vyhnout. 

Jak už jsme zmínili, prvním znamením by pro vás měly být extrémně vysoké úroky nebo poplatky. Proto se nedívejte jen na výši úrokové sazby, ale na RPSN, které zahrnuje kromě úroků i veškeré poplatky za úvěr. Vhodné je také předem zjistit, kolik celkem věřiteli vrátíte.

Lichvář poskytuje obvykle úvěr i v situacích, kdy vám nikdo jiný půjčit nemůže. Sází na osoby ve finanční tísni, které potřebují půjčku co nejdříve a sáhnou po ní mnohdy i ve chvíli, kdy neví, jestli budou schopni ji splatit. To samozřejmě znamená pokuty, vyšší poplatky a tím i vyšší zisky pro věřitele. Jejich cílem mohou být ale i lidé s menší finanční gramotností. Když nerozumíme, jak půjčka funguje, nejsme ani schopni včas rozeznat nekalé praktiky. 

Jak lichvu rozeznáte na první pohled

 • Než si o půjčku požádáte, věnujte trochu svého soukromého času průzkumu trhu. Zjistěte si, kdo vám může půjčit, jak půjčka od vybraného věřitele funguje a dohledejte si i recenze a hodnocení uživatelů. Jakou mají s věřitelem zkušenost? Pozor – hodnocení čtěte na nezávislém webu, nikoli na webu věřitele. Tam bude mít s největší pravděpodobností jen pochvalné recenze, které vám ale moc neprozradí o jeho případných nekalých jednáních. 
 • Než si půjčku vezmete a podepíšete smlouvu, pečlivě si ji přečtěte. Pokud si nejste jisti nějakými termíny, nebo jí zkrátka nerozumíte, požádejte o čas a poraďte se doma s někým zkušenějším, finančním poradcem nebo právníkem. 
 • Opravdu si nemůžete půjčit jinde, u důvěryhodnějšího věřitele? Pokud se vám věřitel nezdá, ohlédněte se raději jinde a zjistěte, zda vám nemůže půjčit banka nebo důvěryhodná nebankovní společnost. 
 • Pokud na vás poskytovatel tlačí, abyste smlouvu podepsali, je s největší pravděpodobností něco špatně. Nepodepisujte a požádejte o čas na rozmyšlenou. Pak raději zkuste najít jinou možnost, kde si půjčit. 
 • Obzvlášť velký pozor dejte u věřitelů, kteří chtějí zálohu, zástavu v podobě šperků, majetku movitého i nemovitého apod. Tady je více než jisté, že se jedná o podvodníky a svůj majetek už nemusíte nikdy spatřit. 

Jaká hrozí rizika půjček od soukromých věřitelů

Půjčíte-li si od soukromého věřitele, resp. od lichváře a máte dost finančních prostředků splatit půjčku v dohodnutém termínu a v plné výši, pravděpodobně vaše škody nebudou tak vysoké. Zaplatíte sice vysoké poplatky nebo vysoké úroky, ale po splacení budete mít klid – vždy si nechte zaslat potvrzení o celkovém splacení a ukončení úvěru. 

Největší riziko vám hrozí ve chvíli, kdy na splácení nemáte peníze. Pak začnou naskakovat další poplatky za odložení splátky popř. pokuty za zpoždění splátky. Mohou se navýšit i úroky atd. A to není ten největší problém. Ten nastává ve chvíli, kdy začne hrozit exekuce. Pak si obvykle půjčíme jinou půjčku, kterou doplatíme stávající. A dostáváme se do nekonečného kolotoče splácení a půjček, které se neustále navyšují. Tomuto kolotoči říkáme dluhová past a jedná se o jedno z největších rizik půjček od lichvářů. 

Pojďme si rizika půjček od lichvářů srozumitelně shrnout

 • Dluhová past
 • Vysoké úroky
 • Vysoké poplatky
 • Další poplatky a pokuty ve chvíli, kdy nejste schopni splácet včas
 • Exekuce
 • Narůstající úvěrový objem
 • Ztráta majetku

Bezpečné alternativy k soukromým věřitelům

Pokud se skutečně dostanete do situace, kdy si potřebujete půjčit peníze, vždy předem dobře promyslete své možnosti. V našem článku o maximálním možném limitu na úvěr – Kolik si můžete maximálně půjčit? zjistíte, na jak vysokou půjčku se svým příjmem dosáhnete. Můžete si tak předem zjistit, zda máte vůbec šanci nějaký úvěr získat. 

Nejbezpečnější variantou je půjčka u banky. Někdy se však stane, že nám banka nepůjčí, protože máte neakceptovatelný příjem – mateřská dovolená, důchod, jsme ve výpovědní lhůtě nebo ve zkušební době, podnikáme příliš krátce, pracujeme v zahraničí a banka požaduje příliš mnoho papírů k potvrzení příjmu atd. V takovém případě obvykle sáhneme po nebankovních půjčkách. 

Neznamená to, že každá nebankovní společnost vás obere do poslední koruny. Naopak. V dnešní době už je spoustu společností, které mají dohled ČNB a licenci na poskytování nebankovních úvěrů. V takovém případě se většinou jedná o spolehlivého soukromého věřitele, u kterého se nemusíte bát si půjčit. 

Praktický průvodce: Co dělat před podpisem smlouvy

Chápeme, že někdy na půjčené peníze opravdu chvátáte. Než ale podepíšete úvěrovou smlouvu, postupujte opatrně. Máme pro vás návod, jak krok po kroku zjistit, že nepodepíšete smlouvu podvodníkovi. 

 • Pečlivě prověřte společnost, u které si chcete půjčit (dohled a licence od ČNB, recenze a hodnocení uživatelů)
 • Projděte si úvěrovou nabídku – jaká bude výška úvěru, délka splatnosti, výška splátek
 • Zjistěte výši úrokové sazby a všech poplatků, které se k úvěru vážou (RPSN)
 • Přečtěte si úvěrovou smlouvu a smluvní podmínky
 • Zjistěte si předem, jakým způsobem bude věřitel řešit, když nebudete mít na splátku – nabídne vám odklad splátky? A pokud ano, za jakou cenu/poplatek?
 • Ujistěte se, že je úvěr účelový/neúčelový
 • Pohlídejte si, že ve smlouvě není informace o tom, že věřiteli dáváte do zástavy váš majetek, zejména nemovitý (pokud si tedy neberete hypoteční úvěr)
Tip Tip

Hledáte důvěryhodného věřitele, ale v bance vám nepůjčí? Podívejte se na naše srovnání nejlepších nebankovních půjček a zjistěte, která vám bude vyhovovat.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!