Hledáte nové bydlení, ale nevíte, zda investovat do vlastního, nebo raději zvolit pronájem? Pokud nemáte dost vlastních prostředků, budete muset požádat o hypotéku. Otázkou pak je, zda je lepší platit nájemné nebo hypotéku? Každá z těchto variant má svá pro a proti. Pojďme si porovnat koupi a pronájem nemovitosti, ať se můžete lépe rozhodnout, která varianta bude ta nejlepší právě pro vás. 

Koupe Nebo Pronajem

Náklady spojené s pronájmem

Mnoho lidí bydlí v pronájmu a nemá potřebu vrhnout se “do vlastního”. Existují ale i lidé, kteří naopak přemýšlí nad tím, že pronajaté bydlení vymění za vlastní nemovitost. Porovnávají přitom, co je výhodnější – zda platit hypotéku, nebo pronájem. Obojí může být dost vysoká částka. Přesto platit do svého se může vyplatit i jako dlouhodobá investice. Je to však závazek na mnoho desítek let. Jak je to tedy s pronájmem? Jaké jsou jeho výhody a nevýhody? 

 

Měsíční nájemné

Pronájem bytu znamená poměrně velké výdaje na nájemné. Teď nemáme na mysli zálohy na energie, které vás neminou ani ve vlastním bydlení. Jedná se o částku, kterou platíte každý měsíc majiteli bytu či domu a nemusí být právě nízká. Výše nájemného se odvíjí od velikosti bytu či domu, od lokality, kde žijete, i od cen nájemného na aktuálním trhu. Proto může být nájemné ve větším městě mnohonásobně vyšší, než na vesnici. Tam se zohledňuje, že musíte do města dojet autem či hromadnou dopravou, že není k dispozici škola, školka, zdravotnické středisko a třeba ani obchod s potravinami. Ve městě toto všechno je. Navíc čím má město větší nabídku pracovních míst, tím se může nájemné ještě zvýšit. Oproti tomu hypoteční úvěr má stejnou výši, ať bydlíte na vsi nebo ve městě. Neplníte konto majitele bytu, ale platíte vlastní nemovitost, která se dá případně prodat. To znamená, že je to vlastně i vaše investice do budoucnosti. 

Zálohy na služby a energie

Zálohy na elektřinu, plyn či vodu mohou být součástí nájemného, nebo je platíte zvlášť. Pokud jsou součástí nájmu, jsou většinou energie napsány buď na vás, nebo – častěji – na majitele nemovitosti. Nemusíte tak mít dokonalou kontrolu nad spotřebou a zálohami. Pokud máte energie napsané na sebe, čerpáte výhody, jako u vlastní nemovitosti a máte vše snáze pod kontrolou. Platíte však nájemné plus ještě energie. Pokud hledáte pronájem a koukáte na výši nájemného, vždy si zjistěte, zda je cena bez energií, nebo už s nimi. 

Depozity a kauce

S pronájmem mohou být spojeny další poplatky, jako jsou kauce a depozity. Majitel pronajímané nemovitosti většinou požaduje jeden až několik nájmů ihned po podepsání nájemní smlouvy. Může požadovat i konkrétní pevnou částku. Ta slouží jako tzv. kauce za byt či dům. Jedná se o peníze, které jsou jakousi pojistkou majitele, kdyby jste nemovitost po skončení pronájmu vrátili znehodnocenou či poškozenou. Proto je tato kauce vratná – pokud bude vše v pořádku, po skončení nájmu ji dostanete zpět, nebo nevratná – majitel za ni opraví, co jste po dobu svého pobytu v nemovitosti rozbili či znehodnotili. 

Náklady spojené s koupí

Koupě vlastní nemovitosti může být pro mnohé z nás zajímavější. Znamená to, že investujeme do vlastního bydlení, můžeme si s nemovitostí dělat, co uznáme za vhodné – vymalovat, rekonstruovat, předělat ke svému obrazu – to v pronájmu obvykle není možné. Pojďme se podívat, co se platí v  případě, že chcete bydlet ve vlastním a budete si žádat o hypotéku. 

Hypotéka a úrokové sazby

Hypotéka je často brána jako investice do vlastního bydlení a tím i do budoucnosti. V tomto případě platíte za své vlastní bydlení, které jednou můžete prodat a získat zpět slušné peníze. Na druhou stranu jsou s ní spojeny i úroky. Vyplatí se tedy investovat do nemovitosti pomocí hypotečního úvěru? 

U hypotéky je potřeba počítat s tím, že stejně jako u nájmu budete muset mít nějaké vlastní prostředky hned zpočátku našetřené. V dnešní době už se tzv. 100 % hypotéka téměř neposkytuje. Je potřeba mít našetřeno 10 – 20 % z celkové částky. Pokud tedy chcete požádat o hypotéku na 4000.000 Kč, musíte mít alespoň 400.000 Kč vlastních. Kauce za pronájem bude nejspíš o dost nižší. Je proto potřeba se rozhodnout nejen podle toho, zda toužíte po vlastním bydlení, ale také podle vašich finančních možností. Počítejte také s tím, že hodnota nemovitosti musí být dostatečně vysoká, aby vám hypotéka byla poskytnuta. 

Úroková sazba na hypotékách je nejnižší ze všech dostupných úvěrů na trhu. To však neznamená, že na nich přeplatíte nejméně. Čím delší doba splatnosti, tím delší dobu úroky platíte a tím víc bance přeplatíte. Na druhou stranu i s úrokovou sazbou může být splátka hypotéky nižší, než nájemné. 

Počáteční investice (záloha, notářské poplatky)

Počáteční investicí u hypotéky nemusí být jen vlastní zdroje ve výši 10 – 20 %, které jsou nutné, když o hypotéku žádáte – viz výše. Je s ní spojeno i spoustu dalšího placení. Počítejte s tím, že když se žádá o hypoteční úvěr, je potřeba zaplatit odhad nemovitosti. Ten může být u bytu zdarma – online, nebo kolem 3000 Kč. U domu je odhad ještě vyšší. Záleží však na bance a odhadci, kolik si účtuje. Některé banky dělají akční nabídky na hypotéky s odhadem zdarma. 

Dalšími poplatky mohou být odměny notáři za sepsání smluvní dokumentace, podpis dokumentace a ověření totožnosti prodejce a kupců atd. Poplatek budete platit také na katastru nemovitostí, kam se bude zapisovat zástavní právo pro vás a banku, která vám hypotéku poskytne. 

Pravidelné výdaje (pojištění, údržba)

Mezi další poplatky, kterým se u hypotéky nevyhnete, bude pojištění nemovitosti. U hypotéky je nutné pojištění nemovitosti a vzhledem k tomu, že budete mít vlastní dům či byt, je vhodné pojistit i domácnost. U pronájmu platí že je pojištění nemovitosti obvykle zahrnuto do ceny nájemného, ale pojištění domácnosti už si můžete udělat sami. 

Zatímco v pronájmu řeší rekonstrukce a opravy většinou majitel, pokud se nedohodnete jinak, u vlastního bydlení to budete muset vždy řešit a financovat vy. Nikdo vám nepomůže. když se na nemovitosti něco rozbije, je potřeba nákladná oprava nebo dokonce rekonstrukce. Navíc u hypotéky jste povinni udržovat nemovitost v takovém stavu, aby jeho hodnota neklesala, naopak, ideálně aby se zvyšovala.

Tip Tip

I na pojištění nemovitosti či domácnosti se dá ušetřit. Je potřeba si však vybrat to správné. Ideální je srovnat si ho v různých cenových srovnávačích. Ty nejlepší najdete v našem velkém srovnání srovnávačů pojištění.

Výhody pronájmu

Jak hypotéka, tak pronájem, má svá pro a proti. Abyste se mohli snáze rozhodnout, sestavili jsme pro vás základní výhody a nevýhody pronájmu. 

Flexibilita a mobilita

Pronájem je ideální volbou především pro ty z nás, kdo chtějí svobodnější život a nechtějí se vázat na jednu nemovitost. Jako bezdětným a svobodným nám může stačit garsonka nebo menší byt, za nějž zaplatíme menší nájemné. Jak se naše rodina bude rozrůstat, můžeme postupně najít větší podnájem. Skvělá volba je to i v případě, že máte práci, u níž nevíte, jestli zůstanete na jednom místě. Někdo se za prací stěhuje i z jednoho konce republiky na druhý. Mít vlastní nemovitost by v takovém případě mohlo být svazující. 

Nižší počáteční náklady

V případě, že nemáte našetřené statisíce, vyplatí se více podnájem. I v tomto případě sice zaplatíte kauci za byt, která může být i několik desítek tisíc, pořád je to však méně, než u hypotéky. Navíc byt či dům může být pronajímán i se spotřebiči a nábytkem, což vám ušetří další investice. Nemusíte si kupovat vlastní. 

Méně odpovědnosti za údržbu a opravy

Za pronajatý byt má odpovědnost především jeho majitel. Drobnější opravy, jako kapající kohoutek nebo rozbité okno sice můžete uhradit vy (záleží, jak je nastavena nájemní smlouva), ale velké opravy a rekonstrukce bude financovat majitel. Tím opět ušetříte výrazné částky. Ušetříte si navíc čas a starosti se sháněním řemeslníků nebo firmy, která opravy provede. 

Možnost rychlejšího přestěhování

Jak už jsme zmínili výše, pronájem  nemovitosti vám dává větší svobodu. Ať už se chcete přestěhovat do většího bytu či domu, nebo se rozcházíte/rozvádíte a potřebujete se rychle přestěhovat, u pronájmu to není problém. Domluvíte se s majitelem na výpovědní lhůtě, nebo počkáte, až uplyne nájemní smlouva a můžete se stěhovat. Hypoteční úvěr v tomto hodně svazuje. Museli byste nemovitost prodat, což může trvat měsíce i roky, doplatit hypotéku atd. Zkrátka v tomto je pronájem mnohonásobně jednodušší. 

Nevýhody pronájmu

Pronájem má ale i své nevýhody, což je důvod, proč stále spoustu z nás sáhne raději po hypotéce…

Omezená kontrola nad nemovitostí

Pronájem  bytu nám sice umožní pohodlné bydlení, ale ne stoprocentně. Nemáme totiž možnost dotvořit si jej podle svých představ. Někomu to může vadit, jiný je tak spokojený. Větší nevýhodu představuje, když nemáme možnost kontroly spotřebované energie a zaplacených záloh, když se něco rozbije a pojišťovna proplatí pojistku majiteli, nemáme možnost zjistit, kolik to bylo. Navíc majitel může chtít uhradit nějakou škodu po vás a ještě inkasuje pojistné. Nad svou nemovitostí si zkrátka můžeme vládnout sami, nad pronájmem vládne majitel. 

Riziko zvýšení nájemného

I když je ve smlouvě stanovená výše nájemného, je to vždy jen na určité smluvní období. Při prodloužení nájemného může majitel zvýšit jeho cenu. Když se nechceme stěhovat narychlo jinam, musíme vyšší nájem platit. To navíc může postupovat každý rok, nebo každé další smluvní období. 

Žádné budování vlastního kapitálu

Když platíte nájemné, plníte konto či kapsu majitele bytu. Pro nás to sice znamená pohodlné bydlení, ale nemáme žádnou návratnost vydaných peněz. Hypotéka nám naopak umožňuje platit za své vlastní bydlení, které se tím stává i praktickou investicí. Vždy je možné nemovitost prodat a inkasovat zaplacené peníze (pokud tedy ještě není nutné doplatit hypotéku). S rostoucí cenou nemovitostí však zvyšujete i svou investici. 

Omezené možnosti přizpůsobení prostoru

V pronajatém bytě máme málokdy možnost zařídit si ho zcela podle vlastních představ. Někteří majitelé zakazují i barevně vymalovat zdi a požadují čistě bílou. Pokud si byt pronajmete i s nábytkem, může vás omezit i v tomto. Někdy si zkrátka chceme koupit něco nového, ale kam dát to, co patří majiteli (např. gauč, postel, skříně…)? Pokud se vám nelíbí kuchyňská linka, jen těžko si pořídíte novou – je sice možné domluvit se s majitelem, ale pokud nebude souhlasit s tím, že vám investici odpustí třeba na nájmu nebo proplatí, koupíte novou linku vlastně majiteli nemovitosti. 

Výhody koupě

I když je koupě vlastní nemovitosti velká starost, má to své nesporné výhody. Jaké to jsou jsme sepsali níže. 

Vlastnictví a budování vlastního kapitálu

Hypotéka sice může být na placení náročná, ale to je nájemné také. S hypotékou však investujete do vlastního. Máte kde bydlet a ještě si budujete vlastní kapitál. Dům či byt se dá vždy prodat a získané peníze vám už nikdo nevezme. Navíc s růstem cen nemovitostí roste i vaše investice. A pokud na nemovitosti provádíte rekonstrukce, ještě tím zvyšujete její hodnotu. 

Stabilní měsíční výdaje (hypotéka)

Hypotéka je sice velký výdaj, ale na rozdíl od nájemného se vám nemusí s každým rokem zvyšovat. Naopak. Pokud úroková sazba na trhu poklesne, máte šanci získat v dalším fixačním období menší úrok a méně tak za hypotéku zaplatit a snížit si splátky. Je to samozřejmě i opačně. Pokud úroky rostou, může být vyšší i ten váš a s ním i splátka. I tak je to však menší zlo, než zvyšující se nájemné.  

Možnost přizpůsobení a renovace

Vlastní nemovitost si můžete zařídit a upravit tak, jak sami chcete. Je možné rekonstruovat, nebo dělat drobné úpravy, aniž byste něco museli složitě řešit s majitelem pronajímané nemovitosti. Tady jsme sami svými pány. Sice je to investice, ale do vlastního. 

Investice do budoucnosti

A jak už jsme několikrát zmínili, hypotéka a vlastní nemovitost je investice do budoucnosti. Růst nemovitostí na trhu a rekonstrukce zvyšují hodnotu vaší nemovitosti. Navíc každým rokem se snižuje hypoteční úvěr, který jste si vzali. Je to tedy i rozumná investice na stáří. Mnoho lidí si kupuje nemovitosti i čistě jen na investice. Byt pronajmou a z pronájmu pak platí hypotéku. I to je skvělý způsob, jak zhodnotit peníze. 

Nevýhody koupě

Starosti s vlastní nemovitostí, velká počáteční investice nebo malá flexibilita. To mohou být nevýhody spojené s hypotékou a vlastním bydlením. Jaké jsou ty další? 

Vysoké počáteční náklady

Jak už jsme zmínili, když chceme žádat o hypotéku, je potřeba mít našetřeno poměrně vysoký obnos peněz. Záleží na celkové částce, o kterou žádáte. U čtyř milionů to může být 400.000 Kč i více. A čím vyšší jsou ceny na trhu, tím více musíte našetřit. Spolu s dalšími poplatky – notáři, odhadci, katastru, je mnohem složitější vzít si hypotéku, než jít do podnájmu.

Méně flexibilita (obtížnější změna bydliště)

S koupí nemovitosti se vážete na jedno místo, kde budete žít. Mnoho lidí si kupuje dům či byt na celý život. Pokud časem zjistíte, že se potřebujete odstěhovat jinam, že je nutné koupit větší dům či byt apod., pak je nutné buď nemovitost pronajmout a jít jinam – buď do podnájmu, nebo koupit další nemovitost, pokud na to máte. Častějším řešením je však prodej nemovitosti a případná koupě jiné – větší, na jiném místě. A to už je hodně složitý a dlouhodobý proces, který nás může výrazně svazovat. 

Odpovědnost za údržbu a opravy

Za vlastní nemovitost neseme zodpovědnost sami. Veškeré opravy, poruchy, komplikace s nemovitostí spojené… to všechno musíme řešit sami. Stojí nás to čas a peníze, které bychom jako nájemci investovat nemuseli. Pokud se rozhodneme jít do koupě vlastní nemovitosti, je potřeba myslet i na “zadní kolečka” a vždy si odkládat nějaké peníze stranou, aby na případné opravy a rekonstrukce bylo. 

Riziko poklesu hodnoty nemovitosti

I když je hypotéka skvělou možností, jak investovat do budoucna, může se stát i opak. Pokud kupujete nemovitost v době, kdy jsou ceny na trhu hodně vysoké, hrozí riziko, že cena nemovitosti v průběhu let klesne, a to třeba i o miliony. Ani průběžné rekonstrukce nemovitosti nemusí zvýšení hodnoty ceny vyrovnat. Je tedy nutné počítat i s tím, že ne vždy se investice povede, popř. je nutné vydržet s prodejem nemovitosti do doby, než zase ceny na trhu stoupnou. 

Osobní faktory ovlivňující rozhodnutí

Naše rozhodnuti, zda si koupit vlastní dům či byt na hypotéku, nebo raději zvolit (jednodušší) podnájem, ovlivňuje celá řada faktorů. Pojďme se na ně podívat, ať se můžeme lépe rozhodnout, co je pro nás vhodnější

Dlouhodobé plány a stabilita zaměstnání

Hypotéka je běh na dlouhou trať. Je nutné počítat s tím, že nebude splacená za pár let. Čím vyšší hypotéku a nižší plat máme, tím delší bude období splatnosti, které je možné nastavit až na 30 a více let. Je nutné také popřemýšlet, zda máme dostatečně stabilní zaměstnání. Ve chvíli, kdy nám sníží plat nebo dokonce o zaměstnání přijdeme, může být složité najít rychle takové, aby nám splátku hypotéky pokrylo. Musíme proto myslet i na tvorbu finanční rezervy, která nám pomůže složité období překlenout. U nájmu je to sice podobné, ale vždy máme možnost jít do menšího bytu, za který zaplatíte menší nájemné. 

Rodinná situace a velikost domácnosti

Rodinnou situaci bychom neměli podceňovat. Pokud jsme sami nebo s partnerem, může nám stačit malý byt za nízký nájem. Ten se dá případně vyměnit za větší s příchodem dětí. Jakmile přijdou děti, můžeme se rozhodnout i pro vlastní bydlení a hypotéku. Pak ale popřemýšlejte, kolik dětí chcete, aby vybraná nemovitost počítala i s budoucím stavem vaší rodiny. Problém pak může nastat, když se rozvádíte. Zatímco pronájem snadno najdete jiný, u hypotéky nastává problém, kdo ji bude platit, zda z nemovitosti vyplatit partnera/partnerku, nebo dům prodat, doplatit hypotéku a zbytek peněz si rozdělit. A to už je opět složitější záležitost, která může trvat dlouhé měsíce. 

Preferovaný životní styl

Náš životní styl je další kritérium, které bychom neměli přehlížet. Někomu vyhovuje vlastní rodinný dům se zahradou, na které je maximálně spokojený. Jiný má raději volnost, malý byt s minimem starostí, za to bohatý společenský život ve městě. Nikdy bychom proto neměli dělat to, co kamarádi, příbuzní a pod., ale to, co sami chceme a co s námi rezonuje. Pokud všichni kolem staví nebo kupují domy, a budují si investice do budoucna, ale vy se lépe cítíte v pronajatém bytě, zůstaňte tam. Dům a hypotéka by pro vás mohl být zbytečně velký závazek a starosti. 

Finanční situace a schopnost splácet hypotéku

Ne každý si může dovolit koupi bytu či domu a splátku hypotéky. I když vidíte kamarády kolem, že kupují nemovitosti, pokud nemáte našetřený dostatek peněz a nejste si jisti, že hypotéku uplatíte, zůstaňte raději v podnájmu. Obzvlášť s rodinnými domy a zahradou jsou spojeny vysoké investice navíc, které je nutné při jeho koupi vzít v úvahu. S tím je spojená i řada starostí a placení navíc. Podnájem sice platíte také, ale často neřešíte další náklady na nemovitost, shánění dřeva a uhlí na zimu atd. 

Tržní podmínky a jejich vliv na rozhodnutí

Rozhodnutí, zda se nám v konkrétní chvíli vyplatí více hypotéka nebo pronájem, mohou ovlivnit ale i další faktory, jako např. ceny nemovitostí na trhu, rostoucí ceny nájmů atd. 

Současný stav trhu nemovitostí

Trh s nemovitostmi je živý a neustále se proměňuje. I když v posledních letech nemovitosti a jejich ceny rostou, tu a tam je objeví propad, který může koupi nemovitosti ovlivnit. Pokud koupíme nemovitost ve chvíli, kdy jsou jejich ceny nízké, může to pro nás do budoucnosti znamenat kvalitní investici. Naopak když nemovitost koupíme, když jsou tržní ceny na vrcholu, bude následovat jejich pokles a pro nás tak menší nebo dokonce nulovou investici. Pokud sami nevíte, jak na tom aktuální trh s nemovitostmi je, přečtěte si některé aktuální články k problematice, nebo se rovnou obraťte na odborníky. 

Trendy v nájemném a cenách nemovitostí

I když je zpravidla hypotéka výhodnější z mnoha hledisek, než nájemné, mohou nastat určité změny, které trend nájemného a koupi nových nemovitostí ovlivní. Např. růst ceny nemovitostí a zároveň náročnější požadavky bank (hlavně na zvýšení vlastních finančních prostředků a neposkytování 100 % hypoték) v posledních letech zapříčinily, že lidé spíše než po hypotéce volili nájem. To samozřejmě zvýšilo i zájem o pronájmy. Majitelé bytů a domů toho využívají a ceny nájemného rostou. 

S růstem cen nájemného se však může trend, ve kterém nyní figuruje poptávka po bytech a domech do podnájmu, zase obrátit. Lidé nebudou chtít platit přemrštěné ceny nájemného za byt, který není jejich a budou více požadovat vlastní bydlení a hypoteční úvěry. 

Ekonomické faktory a jejich dopad na úrokové sazby

Se zájmem o hypotéční úvěry souvisí i růst a pokles úrokové sazby. Ve chvíli, kdy je úrok na hypotéce nízký, má mnohem více lidí zájem si ji sjednat. Je to logické – nižší splátky, menší částka, kterou přeplatíme bance a především lepší investice do budoucna. Naopak se zvyšováním úroků na hypotékách zájem žadatelů může klesat. Úrokovou sazbu přitom ovlivňuje řada faktorů. Nejčastěji samozřejmě pohyb cen a úroků na trhu. Např. v roce 2000 klesly úrokové sazby u hypoték na minimum a pohybovaly se kolem 2 %. Poté však rapidně narostly, až na 6 %, což jsou sazby, které se objevovaly na hypotékách mnoho let před tím. V současné době už zase o něco klesají. Vliv na to má kromě tržní ekonomiky i inflace. Ta se nyní dostala na hodnoty určené Českou národní bankou. ČNB pak začala snižovat úrokové sazby. Je dobré vědět, že žádná banka si nemůže úrokovou sazbu stanovovat podle svého. Vždy se musí řídit základní sazbou, kterou stanoví ČNB a tu si následně může doladit podle svých možností. 

Praktické rady pro rozhodování

Jak analyzovat své finanční možnosti

Než se rozhodneme pro koupi domu či bytu, měli bychom si analyzovat naše finanční možnosti. To můžeme udělat sami, ale mnohem lépe to umí odborníci ve finančnictví. Můžete zvolit osobního poradce či bankéře v bance, který s vámi vaše plány probere, nebo si najít přímo některé z mnoha finančních poradenství. Ti vám vysvětlí, co vše je potřeba v průběhu let brát v úvahu, jak tvořit finanční rezervy, jak vyřešit pojištění (nejen nemovitosti, ale i úrazové a životní, protože i to je potřeba, když splácíme vysoký úvěr a hypotéku), atd. 

Vytvoření dlouhodobého plánu

Do pronájmu bytu si můžeme troufnout klidně hned po studijích a nalezení vhodné práce. Jakmile našetříme na kauci a vybavení bytu, nic nám nebrání se osamostatnit. Na druhou stranu hypotéka a vlastní bydlení je často záležitost na celý život. I když si po studiích můžeme myslet, že naše příjmy časem porostou, ne vždy tomu tak je. Stačí přijít o práci, onemocnět apod. a problém je tady. Pokud si tedy chcete koupit vlastní nemovitost na hypoteční úvěr, sedněte si v klidu, vezměte tužku a papír a propočítejte si na dlouhé roky dopředu, co všechno to obnáší a zda budete schopni vše absolvovat. 

Konzultace s finančními poradci a odborníky na nemovitosti

Netrapte se propočítáváním svých finančních možností sami. V dnešní době najdete celou řadu odborníků, ktečí vám spočítají nejen úrokovou sazbu a splátku hypotéky, ale poradí vám i s tím , jak našetřit na počáteční náklady, zálohu a vlastní investice nutné ke koupit nemovitosti. Poradí vám také, jak si během splácení tvořit finanční rezervu na horší časy nebo případné rekonstrukce a opravy nemovitosti. A také s vámi projdou, zda je ve vaší rodinné a finanční situaci výhodnější podnájem nebo hypotéka. 

Použití online kalkulaček a nástrojů pro srovnání nákladů

Abychom si lépe dokázali představit, co všechno z finančního hlediska obnáší hypotéka a co nájemné, je nejlepší si to pořádně propočítat. K tomu nám mohou pomoci výše zmínění poradci, ale zvládnete to i sami, pomocí hypotéčních kalkulaček a další online kalkulátorů. Můžete si tak porovnat náklady na bydlení v nájmu a ve vlastním. Hypoteční kalkulačky nám navíc ukážou, která banka nám může na vybranou nemovitost poskytnout tu nejvýhodnější úrokovou sazbu a nejlepší podmínky. 


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!