Potřebujete půjčku, ale nejste si jisti, o kolik můžete požádat? Podívali jsme se na to za vás a nachystali přehledný článek s tipy, o jakou výši úvěru můžete požádat, jak zjistíte, kolik vám banka maximálně půjčí i jak spočítáte maximální možnou výšku své splátky. Vše zjistíte snadno z pohodlí domova, aniž byste hned museli běžet do banky. Pojďme na to!

Maximální stanovená hranice na půjčky podle ČNB

Jelikož je půjčování peněz pro mnoho občanů rizikové, nastavila Česká národní banka hranici, která určí, kolik si můžete maximálně půjčit. Tuto hranici samozřejmě hlídá bankovní i nebankovní schvalovací systém. Vy si ale můžete i doma snadno spočítat, o jakou výši úvěru lze zažádat a kolik je reálné, že vám půjčí. 

Jedním z důležitých faktorů je, že vaše měsíční splátka, nebo součet více splátek dohromady nesmí přesáhnout 50 % vašich měsíčních příjmů. 

Druhým pravidlem pak je osminásobek vaší roční čisté mzdy, který nesmí vaše úvěry přesáhnout, a to všechny úvěry, které máte, po jejich sečtení dohromady. 

Spočítejte si, kolik si můžete půjčit

Výše jsme si uvedli základní pravidla pro zjištění maximálního obnosu, jež si můžete půjčit, a maximální splátky, kterou je možné splácet vzhledem k vašemu příjmu. 

Odpoved Na To Kolik Si Muzete Pujcit
Počítejte pečlivě

Pokud tedy berete měsíčně např. 25.000 Kč čistého, stačí jej vynásobit dvanácti (dle měsíců v roce) a dostanete svůj roční čistý příjem – 300.000 Kč. 

Tento výsledek pak dále vynásobíte osmi a máte výsledek – 2.400.000 Kč. To je částka, kterou vám maximálně bankovní či nebankovní společnosti půjčí. Musí však souhlasit i první pravidlo – splátky úvěrů nesmí přesáhnout polovinu vaší průměrné mzdy, v tomto případě tedy nesmíte splácet více než 12.500 Kč měsíčně. 

Jak si spočítáte, kolik můžete měsíčně splácet

Pozor, i když jsou Českou národní bankou nastavena výše uvedená pravidla, v bance je to ještě o něco složitější. Kromě výše vašeho příjmu bude hodnotit také vaši finanční minulost, zápis v registru dlužníků a také životní minimum všech členů vaší domácnosti. Pokud tedy žije v domácnosti jeden člen, který nevydělává a druhý, který příjem má, může to snížit celkovou částku, kterou vám banka půjčí. Totéž platí i v případě nezletilých dětí. 

Pojďme si shrnout, co bude banka požadovat a kontrolovat v případě vaší žádosti o půjčku: 

 • Jaká je vaše průměrná měsíční mzda
 • Banky i nebankovní společnosti obvykle požadují 3 výplatní pásky, potvrzení o příjmu za poslední 3 měsíce, popř. 3 poslední výplaty, pokud vám chodí na jejich účet – pak si je zkontrolují sami, není nutné dokládat potvrzení ze zaměstnání
 • Informaci, kolik členů domácnosti s vámi žije – děti i dospělí
 • Pokud s vámi žijí další dospělí a potřebujete vyšší úvěr, bude třeba doložit i jejich příjmy
 • Banka zhodnotí životní minimum všech členů domácnosti, kterou pak posoudí v žádosti o úvěr
Doporučujeme Doporučujeme

Nemáte příjem akceptovatelný bankou? V dnešní době existují i výhodné nebankovní půjčky, které poskytují služby na bankovní úrovni. Podívejte se na naše srovnání nejlepší nebankovní půjčky a zjistěte, kde vám půjčí.

Jak se počítá životní minimum

Životní minimum je částka, která je přesně stanovená a zahrnuje obvykle peníze jen na ty nejnutnější věci, které jedinec potřebuje. Banky proto počítají životní minimum násobené číslem 1,5, které tuto částku ještě o něco navýší. 

Pokud chcete zjistit, jaké je životní minimum členů vaší domácnosti pro banky, je nutné znásobit (x1,5) základní stanovené částky: 

 • dospělý člověk – 4.620 Kč
 • první dospělá osoba v domácnosti – 4.250 Kč
 • druhá a další dospělá osoba v domácnosti – 3.840 Kč
 • dítě do věku 6 let – 2.360 Kč
 • dítě od 6 do 15 let – 2.900 Kč
 • dítě 15 až 26 let – 3.320 Kč

Pokud tedy budeme počítat, že si s příjmem 25.000 Kč měsíčně chcete vzít úvěr, je potřeba nejprve spočítat nejvyšší možnou splátku, v tomto případě polovinu příjmu – 12.500 Kč. Pokud se jedná např. o matku s dítětem do 15 let, je nutné odečíst i životní minimum matky – 4.620 Kč a dítěte do 15 let – 2.900 Kč. Životní minimum ještě vynásobíte číslem 1,5. 

Příklad tedy bude: 12.500 Kč – 1,5 x 4.620 Kč – 2.900 Kč 

                                   12.500 Kč – 8.970 Kč

Výsledek je splátka maximálně 3.530 Kč. 

Pozor Pozor
Na co si dát pozor

V případě matky samoživitelky se do příjmů mohou započítat i alimenty nebo sirotčí důchod dítěte, které matčiny příjmy zvednou.
Pokud v domácnosti žijí manželé, lze počítat příjem obou manželů, tudíž je opět měsíční průměrný příjem vyšší a přitom i možnost vyšší splátky.

Časté chyby při výpočtu půjček a splátek a jak se jim vyhnout

Faktem je, že i když si sami doma spočítáte, kolik si můžete maximálně půjčit a budete vědět, jaká je nejvyšší splátka, které můžete dosáhnout, je nutné počítat i s tím, že každá banka může schvalovat půjčky trochu jinak. Toto jsou základní pravidla, ze kterých vychází. Svou roli může hrát i stabilita zaměstnání (doba určitá/neurčitá), špatná finanční minulost – negativní záznamy v registru dlužníků a spoustu dalších okolností. 

Pokud budete chtít doma orientační výši maximální výše půjčky spočítat, dejte pozor na další okolnosti – ne všechno, co považujete za příjem, se dá použít/započítat. 

Banky např. nemusí akceptovat invalidní důchod, nemocenskou, mateřskou/rodičovskou dovolenou, přídavky na děti, příspěvky na bydlení apod. 

Naopak alimenty nebo sirotčí důchod se započítávat mohou, ovšem problém může nastat u úvěrů, které jsou dlouhodobé. Pokud máte 8 leté dítě, které má sirotčí důchod a chcete hypotéku na 30 let, je jasné, že za nějakou dobu už tento důchod dítě pobírat nebude. Z toho důvodu většina bank uvádí, že podmínky schvalování úvěrů jsou individuální.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!