Přinášíme Vám exkluzivní rozhovor s Michalem Kuzněcovem, který více než 6 let radí jak na investice a úvěry v rámci jeho společnosti Kuzněcov & Partners Invest s.r.o.

Michal Kuznecov

Kdo je Michal Kuzněcov?

Michal 7 let působil v jedné z největších finančně poradenských firem, odkud následně v roce 2017 odešel a o rok později založil vlastní poradenskou společnost zaměřenou na placené servisní poradenství s důrazem na investice.

Šíří také finanční gramotnost, ať už přes svůj YouTube kanál, kde má přes 150 videí, nebo také formou konference Průvodce hojnosti, kde ukazuje, že je nutné na peníze nahlížet z více úhlů pohledu, celistvě a s vlastní integritou.

V rámci jeho firmy Kuzněcov & Partners Invest s.r.o. , která má rodinné prostředí, se zaměřují hlavně na budování majetku klienta, a to zejména formou ETF a podílových fondů, ale také formou investičních nemovitostí a to jak v ČR, tak nově také v zahraniční, konkrétně v Dubaji.

Jeho koníčky jsou rodina, výlety a svět kolem motorů. Ideálně strávený volný čas je to vše zkombinované v jednom.

Michal Kuznecov 3

 

  • Jaké jsou nejčastější chyby, kterých se dopouštějí lidé ve svém přístupu k osobním financím?

Neplánují a nedělají si rozpočet a to jak dlouhodobě v rámci let, jednoho roku či konkrétního měsíce.

  • Jaké jsou vaše hlavní rady pro efektivní rozpočtování pro jednotlivce i rodiny?

Sledovat své příjmy a výdaje. Umět vyhodnotit, které náklady jsou efektivně vynaloženy a které ne. A také kolik mi reálně zbývá na investování.

  • Můžete sdílet několik tipů, jak efektivně spořit na důchod?

V prvé řadě si musím ujasnit, jak chci aby vypadal můj důchod a kolik budu potřebovat měsíčně peněz. Dle toho volím investiční strategii například formou dlouhodobého investování pomocí ETF, podílových fondů či nákup investičních bytů na páku.

  • Jaké finanční produkty nejčastěji doporučujete pro krátkodobé versus dlouhodobé investiční cíle?

U krátkodobých to mohou být spořící účty v rámci jednoho roku. Dále refondy či nemovitostní podílové fondu na horizont tří až pěti let. A na ty dlouhodobé již zmiňované ETF, podílové fondy a také nově DIP, díky jeho daňovým výhodám.

  • Jaké jsou klíčové faktory, které by měl zvážit někdo, kdo se rozhoduje mezi investováním na akciovém trhu a investováním do nemovitostí?

V prvé řadě likvidita peněz a časový horizont. Za jak dlouho v případě potřeby budu dané peníze potŕebovat a na jak dlouho investuji.

Dále je to o tom, zda chci použít pouze svoje finance, nebo chci využít finanční páky formou hypotečního úvěru. A zda na to mám bonitu, či ji nebudu potřebovat na koupi vlastního bydlení.

  • Jaké jsou aktuální trendy v osobních financích a investicích, na které bychom měli dbát?

Nízkonákladovost. To znamená investovat své peníze dlouhodobě, za co možná nejlevnějších dlouhodobých podmínek na správu investice. Viz zmiňované ETF.

  • Jaký dopad měla nedávná ekonomická situace na strategie investování a jak by se lidé měli přizpůsobit? 

Neměnit své strategie a držet se finančního plánu.

Ekonomika se pohybuje v cyklech a s tím lidé musí počítat, pokud se vrhnou do světa investic.

  • Jaké nástroje nebo software doporučujete pro sledování a řízení osobních financí?

Excelovou tabulku pro evidování rozpočtu či aplikaci Spendee.

  • Jaké jsou vaše zkušenosti s různými typy investičních fondů, jako jsou podílové fondy, indexové fondy a ETF?

Dobré. To byl suchý humor. Používáme je v rámci pravidelného investování na dlouhodobé horizonty například na vytvoření dostatečné rezervy na důchod, ze které pak čerpáme rentu.

Michal Kuznecov 2

  • Jak by měli lidé přistupovat k riziku a diverzifikaci ve svém investičním portfoliu?

Obezřetně a to tak, aby jednotlivé nástroje a programy měli rozložené v čase a v různých rizikových skupinách a byly napasované na jejich finanční cíle.

  • Jaká je vaše filozofie ohledně využití dluhu v osobních financích?

Dluh je dobrý sluha, ale zlý pán. Dluh by měl být použit k nákupu buď vlastního bydlení, nebo následných aktiv. Věcí, které vám následně vydělají peníze, a to konkrétně investiční byty na páku, investice do firmy, nebo do vzdělání, díky kterému vygenerujete další peníze a zhodnotíte ho tímto způsobem.

Ale dluh by neměl být tak velký, aby vás psychicky zatěžoval. 

Doporučuje se nemít dluh větší než 30% vašich příjmů, ale nebál bych se jít i k 50%, pokud Vám bude generovat další peníze.

  • Můžete vysvětlit, jak funguje daňové plánování ve vztahu k investicím a jak by to měl člověk zohlednit při rozhodování o investicích?

Daňové plánování je trochu vyšší dívčí, neřešíme je s každým klientem, jelikož ne každý to pochopí. Vždy doporučujeme danou situaci prokonzultovat i s účetním. Ale jednoduše, většina finančních nástrojů je osvobozena od daně z výnosů po třech letech, a nemovitosti jsou osvobozeny od daně příjmů po 10 letech, ale když jste tam bydleli, nebo tam měli uvedeno trvalé bydliště, tak se doba zkracuje na 2 roky a s tím už se dá také počítat. Další část je plánování toho, co vše si můžete odečíst od základu daně, to by bylo spíše na osobní konzultaci. Ale nově tam lze zařadit i DIP (dlouhodobý investiční produkt na stáří).

  • Jaké jsou běžné finanční mýty, kterým by lidé měli přestat věřit?

Povinnost žít ve vlastní nemovitost dnes začíná být přežitek a je to velice nákladná investice. A je nutné si v tomto srovnat priority, protože dané peníze můžete nechat pracovat jinde efektivněji.

A peníze pod polštářem už věřím, že dnes nikdo neschovává.

Tam je hezky ujídala velkým dílem inflace poslední roky.

  • Jak se liší strategie pro mladé profesionály oproti strategiím pro ty, kteří jsou blíže k důchodu?

Liší se hlavně v riziku. Mladí své peníze směřují do dynamických fondů s vidinou větších zisků, které jsou statisticky dosahovány, ale také díky větší volatilitě – častějším poklesům.

Kdežto lidem blížícím se na důchod stačí menší průměrné zhodnocení okolo 6% , ale peníze v jejich programech prakticky neklesají ani při napjatějších situacích na trhu, ale stále pozvolna rostou.

  • Jaký je váš názor na nové investiční přístupy, jako je investování do kryptoměn nebo peer-to-peer půjčky?

Ze začátku tyto věci byli spíše pro nadšence, ale musím přiznat že v dnešní době se s těmito instrumenty stále častěji u klientů setkávám. Sami si je nakupují např. přes Revolut, nebo jiné obchodní aplikace. Myslím si, že se blížíme k milníku, kdy kryptoměny budou široce přijímány jak finančním trhem, tak i širokou veřejností, jako normální součást trhu podobně jako ETF před 25 lety. Protože bylo schváleno několik ETF na Bitcoin a se schválenou evropskou regulací MICA, budou moct být kryptoměny součástí klasických finančních trhů. Tudíž už i my jako firma si selektujeme důvěryhodné favority, které budeme moci klientům následně s klidným svědomím zprostředkovat.


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!