Nechce se vám platit kartou, na níž jsou vaše údaje, nebo hledáte bezpečnou kartu, která nebude propojená s vaším účtem? Pak je skvělým řešením anonymní platební karta. Pojďme se podívat, co to je a jak funguje. Dozvíte se, kde si takovou kartu pořídíte a k čemu ji lze používat.

Kde v ČR získat anonymní platební kartu

Anonymní platební karty se dají pořídit na různých místech a od různých společností. Jednou z nich je např. FreePay Mastercard, kterou objednáte i online na webových stránkách poskytovatele. Pojďme se podívat na další možnosti.

 • FreePay Mastercard – prostřednictvím internetu nebo v Praze ve Vodičkově ulici
 • ČSOB Partnerská předplacená karta – koupíte ji v Dopravním podniku města Brna, Ústí nad Labem a KORDIS JMK
 • Předplacená karta MYUNICARD – zakoupíte ji např. na Poště
 • SkipPay – na webových stránkách poskytovatele, v kamenných pobočkách i pomocí SMS
 • Revolut anonymní platební karta – na webových stránkách
 • Zeptejte se ve své bance či nebankovní společnosti, zda kartu poskytuje

 Jak se dá anonymní karta pořídit? 

 • Ve vybraných kamenných obchodech a pobočkách
 • Přes webové stránky poskytovatele
 • V bankách nebo jiných finančních institucích
 • Ve vybraných směnárnách
 • Na pobočce České pošty

Kdo anonymní platební karty poskytuje?

 • FreePay Mastercard
 • SkipPay
 • MYUNICARD
 • Blesk – Blesk peněženka
 • Sazka – Sazka Mobil
 • Prodejny COOP (ČSOB)
 • Tesco – Tesco Mobile

Co jsou anonymní platební karty?

Anonymní platební karta vypadá stejně, jako jakákoliv platební karta, jen na ní nenajdete vaše jméno a další údaje, které mají platební karty od banky. K této kartě nemusíte mít bankovní účet a platit se s ní dá všude, kde se běžně platí kartou. Kromě internetu. Platby kartou online s anonymní platební kartou zaplatit nelze, pokud k tomu není přímo vytvořená, jako např. virtuální platební karta. 

Anonymni Platebni Karty

Anonymní platební karty vyrábí MasterCard i Visa a fungují tak, že si na ně dobíjíte tolik peněz, kolik vy sami chcete. Tím, že karta není propojená s vaším účtem, je mnohem bezpečnější než klasická platební karta k účtu. 

Anonymní platební kartou můžete vybírat hotovost z bankomatu v České republice a dokonce i v zahraničí, tam však pouze po plném ověření, což už pak není úplně anonymní. Za vedení takové karty se většinou nic neplatí, ale můžete se setkat s poplatky v případě, že kartu nebudete aktivně využívat. 

Typy anonymních platebních karet

Anonymní platební karta se může nabízet v různých formách. Někdo poskytuje jen virtuální kartu vhodnou pro platby na internetu, jiný i plastovou platební kartu, s níž se dá pohodlně platit v obchodech nebo z ní vybírat v bankomatu. Narazit můžete i na kryptoměnové platební karty. 

Předplacené karty na bearer (bez vazby na identitu)

Předplacené platební karty na bearer jsou skutečně anonymní. Nemají vazbu na vaši identitu a tím samozřejmě nejsou spojené ani s žádným bankovním účtem. Fungují podobně jako dobíjecí/předplacená karta do mobilu. Jednoduše si ji dobijete svými penězi a můžete ji používat, aniž byste museli v peněžence nosit velkou hotovost. Nevýhodou mohou být limity, do kterých je možné kartu nabít. Pro někoho mohou být nízké. Proto si vždy před sjednáním zjistěte, do jaké částky lze kartu nabíjet a promyslete, zda vám to bude stačit. 

Limity jsou obvykle u karet s nižšími částkami k dobití, např. do 10.000 Kč. Jakmile potřebujete vyšší částku, je to možné, ale v tom případě už bude nutná registrace a karta už tak nebude 100 % anonymní. 

Virtuální karty a čísla karet pro jednorázové použití

Další možností jsou tzv. virtuální platební karty na jedno použití. Jejich hlavní výhodou je, že je k dispozici online prakticky ihned. Jakmile kartu použijete, její platnost končí. Je tedy nejen anonymní, ale i bezpečná. Nemusíte se tak bát zaplatit s ní např. v nějakém internetovém obchodě, kde si nejste jisti, že by vaši běžnou platební kartu později zneužili. 

Kryptoměnové debetní karty

Pokud jste držitelé kryptoměny, nabízí se vám jedinečná možnost, jak kryptoměnou běžně platit. Slouží k tomu kryptoměnová platební karta, na kterou si svou kryptoměnu převedete a můžete s ní platit kdekoliv, stejně jako s běžnou platební kartou. Nemusíte řešit převedení kryptoměny na potřebnou měnu – české koruny – vše proběhne automaticky. Kryptoměnových karet existuje celá řada a na výběr jsou karty debetní i kreditní karta. Kdybychom měli popsat jejich vlastnosti, vydalo by to na celý další článek. Jmenujme např. Bybit Debit Card, Debetní karta Crypto.com nebo Kreditní karta Gemini. 

Srovnání s běžnými platebními kartami

I když anonymní platební karta vypadá téměř jako klasická – alespoň co se plastické kartičky týká, ve skutečnosti se liší. Na první pohled můžete vidět, že chybí údaje o držiteli karty – proto anonymní. Pozor – pokud chcete kartu dobít vysokou částkou, bude potřeba ji registrovat nebo dokonce ověřit na vaše jméno. Karta samotná sice bude stále anonymní, ale už ne na 100 %. 

Rozdíly mezi anonymní platební kartou a normální jsou především v jejím užívání. 

Peníze si na anonymní kartu nabíjíte podobně, jako při dobíjení kreditu na mobilní telefon. Není propojená s vaším účtem, jako běžná platební karta, ani s kartovým účtem, jako karta kreditní. Tím je mnohem bezpečnější při placení – když vám ji ukradnou, mohou použít dobitou částku, ale k účtu se nedostanou. 

Anonymní platební karta slouží hlavně k platbě u obchodníků, v kamenných obchodech apod. Nelze s ní platit online platby kartou přes internet, jako s běžnou kartou. Pokud byste chtěli bezpečnou online kartu, je možné využít virtuální – viz. výše. Dále se dá s touto kartou vybírat, ovšem obvykle za poplatek a jen v Čechách. V zahraničí už je potřeba většinou registrace. 

Důvody pro použití anonymních karet

Anonymní platební karty se sice zatím nevyužívají ve velkém, ale vzhledem ke klesající bezpečnosti především u online plateb, rizika s napadením účtu apod. je pravděpodobné, že jejich obliba poroste. 

Mezi hlavní důvody, proč anonymní platební kartu používat, totiž patří hlavně zajištění soukromí a ochrany osobních údajů, zabránění sledování platebních transakcí a snaha nemít kartu propojenou s bankovním účtem. V oblibě ji mají i partneři/manželé, když dají své drahé polovičce k užívání platební kartu, ale nechtějí, aby utratila všechny peníze na účtu. Jednoduše ji dobijí požadovanou sumou. Podobné řešení je skvělé i pro děti, které potřebují peníze na autobus do školy, na školní výlet, nebo dospívající děti, které jezdí na internát apod. Můžete jim samozřejmě vytvořit dětský nebo studentský účet a kontrolovat tak jejich transakce i stav peněz, ale anonymní platební karta může být bezpečnější v případě ztráty nebo zneužití. 

Pokud anonymní platební karta umožňuje nákupy na internetu, pak je výborným řešením při online nákupech, kde se dá platit jen kartou. Některé praktiky majitelů e-shopů nemusí být čestné. Pokud platíte anonymní kartou, jsou tak platby bezpečnější – jsou oddělené od vašeho bankovního účtu. Pokud to vaše anonymní karta neumožňuje, můžete si vytvořit virtuální kartu pro jedno použití, která se po platbě zase zneaktivní.

Tip Tip

Chcete dětem pořídit platební kartu, ale raději byste jejich transakce kontrolovali? Podívejte se, jak fungují dětské účty, kde je lze založit a jak můžete transakce kontrolovat. Vše najdete ve srovnání nejlepších dětských účtů.

Výhody a nevýhody anonymních karet

Anonymní platební karty mají plno výhod, ale také své nevýhody. Aby to bylo přehlednější, připravili jsme si pro vás seznam, který vám pomůže se rozhodnout, zda takovou kartu využijete, nebo je pro vás zbytečná. 

Výhody anonymní platební karty

 • Neobsahuje údaje o jménu držitele ani o účtu
 • Poskytuje soukromí a anonymitu
 • Dobijete si na ni jen potřebný obnos peněz
 • Není propojená s bankovním účtem – nikdo vám přes ni účet nenapadne
 • Nelze na ní sledovat platební transakce
 • Skvělá, když chcete bezpečnou kartu na cesty, pro partnera, pro děti apod.
 • Jednoduché a bezpečné řešení pro seniory
 • Pokud jste v exekuci – peníze z této karty vám exekutor nemůže zabavit
 • Super řešení, když potřebujete omezit výdaje
 • Bezpečné nákupy na internetu 

Nevýhody anonymní platební karty

 • Když ji ztratíte, nebo je ukradena, nikdo už ji nedohledá
 • Při krádeži přijdete i o dobitou částku
 • Anonymní platební karty neberou všude
 • S některými se dá v zahraničí platit až po registraci
 • Při výběru z bankomatu mohou být vysoké poplatky
 • Poplatek může být i za její neaktivitu
 • Omezená částka – jen tolik, kolik si dobijete
 • Částka dobití na některých kartách nemusí být dostatečná
 • Nemůže vám na ni chodit výplata

Právní a regulační aspekty

Anonymní platební karty mají omezený zůstatek. Pokud chcete zůstat skutečně v anonymitě, lze je dobíjet do částky maximálně 10.000 Kč ročně, což nemusí být dostačující. V případě, že chcete roční limit zvýšit, je to možné – do částky 55.000 Kč ročně – stačí kartu online registrovat. Registrace se dělá ihned při koupi karty a je faktem, že pokud zadáte smyšlené jméno a údaje, nikdo to nejspíš nezjistí. Karta tak může zůstat anonymní. Pokud o kartu přijdete, přijdete i o peníze, protože nebude dohledatelná. 

Pro možnost dobití ještě vyšší částkou, než je limit 55.000 Kč už je potřeba ověření vašich údajů. To můžete provést např. přes Czech Point. Pak už sice karta nebude tak anonymní, ale stále nebude propojená s vaším bankovním účtem, takže funkci bezpečnosti vašeho účtu bude stále plnit. 


Co číst dále:


Přispět svou zkušeností
diskuze
Podělte se o názor a pomozte tak ostatním!